کارگران ذغالسنگ گرفتار میان کارفرما، اداره کار و کرونا

مدیر عامل شرکت ذغالسنگ گفت: شرکت توانایی پرداخت حقوق کارگران در صورت کاهش ساعت کاری را ندارد، کارگران باید از بیمه بیکاری استفاده کنند.

در روزهای گذشته خبری منتشر کردیم در مورد وضعیت کار کارگران معادن ذغالسنگ راور و کوهبنان در شرایط سخت کرونا.

ویروس کرونا در استان اپیدیمی شده و به سرعت در گردش است.

در حالی که بسیاری از مشاغل در این روزها تعطیل یا دورکار شده اند و یا ساعت کاری آن ها کاهش پیدا کرده اما تا کنون تصمیمی در مورد معادن ذغالسنگ که قشر آسیب پذیر جامعه هستند گرفته نشده است.

در روزهای  گذشته مدیر تعاون کار و رفاه اجتماعی استان کرمان از عدم امکان تعطیلی معادن خبر داده و گفته‌بود: کاهش شیفت و ساعت کاری معادن باید توسط کارفرما انجام شود.

اسماعیلی در مورد پرداخت دستمزد کارگران از بیمه بیکاری نیز توضیح داد: استفاده از بیمه بیکاری زمان بر است.

شفیعی سخنگوی ستاد پیشگری و مبازره با کرونای کرمان  نیز در مورد تعطیلی معادن می‌گوید: نظر ما تعطیلی یا کاهش شیف کاری در کنار ضدعفونی مرتب و تست روزانه است.

یافته های خبرنگار کرمان نو از این معادن این گونه است که ضدعفونی معادن و تست کارگران انجام نمی شود و این کارگران در معرض ابتلا به ویروس کرونا هستند.

بیمه بیکاری حق کارگران است

مدیر عامل شرکت ذغالسنگ می‌گوید: دلیل صحبت اداره کار در مورد این که تصمیم گیری برای کاهش ساعت کاری را کارفرما باید انجام دهد، عدم پرداخت بیمه بیکاری است.

مرتاض ادامه داد: شرکت ذغالسنگ توانایی پرداخت حقوق کارگران در صورت کاهش ساعت کاری را ندارد.

وی زمان بر بودن استفاده از بیمه بیکاری را رد کرده و گفت : اگر ستاد بحران یا شورای تامین استان تصمیم گیری کنند انجام این کار نهایت ۳ روزه  صورت می‌گیرد.

مرتاض تاکید کرد: تامین اجتماعی حدود ۳ درصد از حقوق کارگران را به صورت ماهانه برای بیمه بیکاری می‌گیرد تا برای چنین روزهایی استفاده شود.

لازم به ذکر است در تبصره ۲  قانون بیمه بیکاری آمده: بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث قهریه و غیر مترقبه از قبیل سیل، زلزله، جنگ، آتش‌سوزی و… بیکار می‌شوند، با معرفی واحد کار و ‌امور اجتماعی محل از مقرری بیمه بیکاری استفاده خواهند کرد.

حال باید دید در این روزهای حساس مسولان استانی برای حل مشکل کارگران معادن چه تدبیری می‌اندیشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.