پروازهای بی توقف ماهان به چین| ۹ پرواز بعد از دستور لغو

بعد از اینکه به صورت رسمی اعلام شد، در ایران تعدادی بر اثر ابتلا به کرونا ویروس جان خود را از دست داده اند، بسیاری بر این باورند، نقش پروازهای ادامه دار ماهان ایر در این قضیه کم نیست.

منتقدین می گویند دلیل ورود کرونا ویروس همین پرواز های مکرر ماهان ایر به چین است و آنها باعث شیوع کرونا در ایران شده اند.

پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ در گفت و با ایسنا گفته است که:

«منفعت‌طلبی یک ایرلاین داخلی یا سیاست‌های غلط سازمان هواپیمایی و همچنین جدی نگرفتن هشدارهای سازمان بهداشت جهانی باعث شد ویروس کرونا به ایران هم بیاید.»

این نماینده مجلس در بخشی از صحبت هایش خواستار برخورد با افرادی شد که «سهل‌انگاری آنها موجب انتقال این ویروس به کشور و به خطر افتادن سلامتی مردم شده» است.

پیشتر، رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمای کشوری، اعلام کرده بود هیچ پرواز از ایران به چین صورت نمی‌گیرد.

اینطور که در گزارش ایرنا آمده؛ جعفرزاده، روز پنج‌شنبه اول اسفند نیز گفته که: «اگر شاهد پروازی به مقصد چین هستید، پروازهای غیر مسافری (باری) و کنترل شده و تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. »

این در حالی است که تصاویر منتشر شده از اطلاعات پروازهای ورودی و خروجی به فرودگاه امام خمینی در رسانه‌های اجتماعی در روزهای گذشته نشان می‌داد پروازهاى هواپیمایى ماهان به چین هنوز هم انجام می‌شود. 

اقتصادآنلاین نیز روز پنجشنبه با انتشار یکی از این تصاویر در حساب توییتری خود نوشت: «درحالی که ویروس کرونا در ایران هم قربانى گرفته است، پروازهاى هواپیمایى ماهان همچنان به چین ادامه دارد.»

همه ی اینها در صورتی است که شرکت هواپیمایی ماهان بعد از ابلاغ دستور لغو پروازها به چین، اطلاعیه‌ای مبنی بر لغو کلیه پروازهایش به این کشورمنتشر کرد.

و حتی بعد از آن هم ویدیوهایی منتشر شد که در آن ادعا می‌شد چینی‌هایی که در استانبول گیر کرده‌اند، با پرواز هواپیمایی ماهان به تهران آورده و سپس از آنجا به چین انتقال داده می‌شوند.

به قبلتر هم که برگردید، می بینید که اکبر ترکی، سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس نیز در این خصوص به خبرگزاری خانه ملت گفته بود که علیرغم تمامی هشدارها پروازهای رفت و برگشت ایران به چین همچنان برقرار بوده و هواپیمای ماهان اخیرا سه پرواز به این کشور داشته است.

و حالا این ایرلاین اعلام کرده است که پروازهایش به مقصد چین برای حمل محموله بار صنایع کشور و کمک‌های بشردوستانه ایران به چین بابت کنترل بحران ویروس کرونا بوده است.

ماهان بعد از دستور توقف پروازها ۹ پرواز به چین داشت

شرکت هواپیمایی «ماهان» با تایید انجام ۴ پرواز باری به مقصد دو شهر «شانگهای» و «پکن» و همچنین ۵ پرواز مسافری بعد از دستور توقف پروازها به چین، اطلاع‌ داد که اکنون این شرکت پرواز برنامه‌ای مسافربری به مقصد چین ندارد و برقراری احتمالی پروازها به چین مبتنی بر مجوز سازمان هواپیمایی کشوری است.

ایرنا گزارش داده؛ هواپیمایی ماهان با توجه به مسائل مطرح‌شده در مورد پروازهای «چین» این شرکت، در یک پست اینستاگرامی که به تعبیر خود برای «تنویر افکار عمومی» است، آورد: پروازهای برنامه‌ای شرکت هواپیمایی ماهان که پیش از این ۱۲ پرواز هفتگی بود، از روز شنبه ۱۲ بهمن برابر با اول فوریه ۲۰۲۰ بنا بر نظر هیأت دولت تا اطلاع ثانوی متوقف شده و رزرو بلیت هم اکنون در مسیرهای چین تا آخر ماه فوریه سال ۲۰۲۰ متوقف است.

ماهان توضیح داد: نظر به اینکه بر اساس مصوبه روز یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸ برابر با ۲ فوریه ۲۰۲۰ هیأت دولت، این شرکت طبق مجوزهای صادرشده توسط سازمان هواپیمایی کشوری ایران مجاز به انجام پروازهای باری به مقصد چین شده، از آن تاریخ تاکنون ۲ پرواز باری به مقصد پکن و ۲ پرواز باری به مقصد شانگهای انجام داده که محموله آن بار صنایع کشور و کمک‌های بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران به چین بابت کنترل بحران ویروس کرونا بوده است.

در این مدت بر اساس مصوبه هیأت دولت و مجوز سازمان هواپیمایی کشوری ایران ۴ پرواز مسافری از تاریخ ۱۲ بهمن تا ۱۶ بهمن برابر اول فوریه تا پنجم فوریۀ ۲۰۲۰ به مقاصد پکن، شانگهای، گوانگجو و شنزن انجام شده برای انتقال مسافران چینی این شرکت حاضر در ایران و سایر کشورها و ایرانی‌های حاضر در چین با نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رعایت دستورالعمل‌های مربوط انجام شده است.

در خواست پرواز برای انتقال دانشجویان ایرانی

همچنین یک پرواز به مقصد «ووهان» در تاریخ ۴ فوریه برابر با ۱۵ بهمن امسال برای انتقال دانشجویان ایرانی بر اساس درخواست دولت جمهوری اسلامی ایران انجام گرفته است.

هواپیمایی ماهان در این پست توضیح داده است: اکنون این شرکت پرواز برنامه‌ای مسافربری به مقصد چین ندارد و برقراری احتمالی مجدد پروازهای مذکور مبتنی بر مجوز سازمان هواپیمایی کشوری اطلاع‌رسانی می شود. از این رو در توقف پروازهای مورد بحث هیچ گونه تاخیری صورت نگرفته است.

بر اساس توضیحات این ایرلاین داخلی، در این مدت پروازهای ترانزیت به دلیل منع سفر اتباع چین توسط دولت چین از مبدأ شهرهای چین نیز متوقف شده است.

مسافران ایرانی و چینی‌های منتقل‌شده به ایران و چین تا تاریخ ۵ فوریه ۲۰۲۰ قبل از بروز بحران شیوع ویروس کرونا بلیت‌های ماهان را در اختیار داشتند که باید به مقاصد خود انتقال پیدا می‌کردند که با توجه به مصوبه هیات دولت این امر صورت گرفت و خارج از این چارچوب انتقال مسافری صورت نگرفته است.

ماهان تاکید دارد که تمامی دستورالعمل‌های سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت ایران برای گندزدایی از بار و هواپیما و نحوه رفتار خدمه پروازی قبل، حین و پس از پرواز براساس بالاترین استانداردهای ابلاغی و با نظارت وزارت مذکور انجام گرفته و می‌گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.