اعلام مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا: جمعه‌شب تکلیف تعطیلی مدارس روشن می‌شود

امروز (پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸) مصوبات ستاد ملی مدیریت و مقابله با کروناویروس اعلام شد.

این مصوبات به شرح زیر است:

– دکتر نمکی: به جای قرنطینه شهرها، در ستاد ملی مدیریت و مقابله با کروناویروس مقرر شد که محدودیت هایی برای عبور و مرور افراد مشکوک یا مبتلا به کووید۱۹ را اعمال کنیم.

– در ورودی بسیاری از شهرهای پرتردد، تیم های بهداشتی مستقر می شوند و با بررسی درجه حرارت بدن با استفاده از تب سنج های دیجیتال، موارد مشکوک یا مبتلا به کووید۱۹ را متوقف و به مدت ۱۴ روز قرنطینه می کنند.
– وقتی دو یا سه روز تعطیلی مدارس را اعلام می کنیم، مردم راهی مسافرت نشوند.
– مقرر شد مدارس در مناطقی که موارد مثبت کووید۱۹ در آنها شناسایی شده اند، در یک دوره سه روزه تعطیل شوند البته تصمیم قطعی جمعه شب به خانواده ها اعلام خواهد شد.
– با توجه به اینکه دانشجویان یک هفته به مسافرت و نزد خانواده های خود رفته اند، برای ما سخت است که تشخیص دهیم چه فردی آلوده است، مقرر شد که دانشگاه های دولتی و غیردولتی به مدت یک هفته دیگر تعطیل شوند البته این تصمیمات باید بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی به امضا و تایید رییس جمهوری برسد و ابلاغ شود.
– تعطیلی دانشگاه ها مشروط به حضور اساتید در محل کار خود ارائه دروس از طریق آموزش از راه دور به صورت مجازی است بنابراین دانشگاه ها تعطیل نیست و حتما اساتید باید در محل کار خود حاضر شوند.
– در ستاد ملی مدیریت و مقابله با کروناویروس در مورد بقاع متبرکه شامل آستان مقدس حضرت معصومه، حرم مطهر رضوی، شاهچراغ و همچنین حرم حضرت عبدالعظیم، امامزاده صالح و سایر بقاع متبرکه شلوغ مقرر شد که محدودیت ورود به حرم را اعلام کنیم و افراد فقط بتوانند از درون صحن و حیاط این اماکن، زیارت کرده و سلام بدهند.
– محدودیت ورود به حرم در بقاع متبرکه به این شرط اعمال می شود که در بدو ورود به صحن و حیاط این اماکن، نکات بهداشتی از جمله آموزش های بهداشتی، نصب ماسک، ضدعفونی کردن دست ها و عبور بی وقفه زائران انجام شود و زائران نباید بمانند و تجمع کنند و خادمین نیز برای هدایت مردم از صحن و عدم توقف در یک محل، مستقر خواهند شد.
– در مورد نماز جمعه نیز مقرر شد در مناطق آلوده به ویروس کووید۱۹، برپایی نماز جمعه برای یک هفته متوقف شود البته این تصمیمات، مقطعی است و با پیشرفت کار شاید این تصمیمات سخت تر و شاید هم روان تر شود و همه اینها منوط به تایید و امضای رییس جمهور و ابلاغ این تصمیمات است.
– خوشبختانه از امروز سامانه ۴۰۳۰ در کل کشور برای تقویت سرعت در پاسخگویی به سوالات مردم در مورد بیماری کووید۱۹ راه اندازی شد.
– در حال حاضر همه برای مقابله با کروناویروس همانند دوران دفاع مقدس و شرایط ویژه کشور، به صحنه آمده و نیروهای مسلح، اجرایی و سازمان های مردم نهاد برای مهار ویروس کرونا به وزارت بهداشت کمک می کنند.
– وزارت بهداشت و سازمان صدا و سیما به عنوان کانال اصلی ارائه اخبار و اطلاع رسانی در مورد کروناویروس با هماهنگی سایر دستگاه ها، کار خود را ادامه می دهند.
– همه کارخانه های تولید ماسک، محلول های ضدعفونی کننده در کشور به صورت سه شیفت در حال فعالیت هستند و به محض اینکه تولیدات آنها به دست ما برسد و به حد مناسبی از ذخیره برسیم، توزیع این محصولات انجام می شود همچنین با افزایش تولیدات الکل و مواد شوینده، این محصولات برای عرضه به داروخانه ها داده می شود و امیدواریم که شنبه به شکل انبوه شاهد عرضه الکل و مواد شوینده در داروخانه ها باشیم.
– ۵۰ میلیون ماسک در حال واردات است که فردا بخشی از آن به ما تحویل می شود که قرار است ماسک های مخصوص و لباس های محافظتی را در بین پرسنل بهداشتی و درمانی توزیع کنیم و در اماکن عمومی نیز ماسک به صورت رایگان توزیع خواهد شد البته بعد از اینکه ذخیره سازی به حد مطلوب رسید، در داروخانه ها نیز توزیع می شود.
– سه روز پیش گروهی از کره جنوبی به سرزمین های اشغالی سفر کرده بودند و وقتی به کره جنوبی رسیدند، ۹ نفر از آنها مبتلا به کووید۱۹ بودند و این نشان می دهد که رژیم صهیونیستی به عنوان یکی از بزرگترین دروغگویان تاریخ، یکی از موارد ابتلا به این ویروس را اعلام نکرده بود و متاسفانه تعدادی از توریست های کره جنوبی در سرزمین های اشغالی مبتلا به ویروس کووید۱۹ شده بودند.
– آنچه در مورد کروناویروس تا کنون به مردم اعلام کرده ایم، منطبق بر واقعیت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.