تاثیر کرونا بر نظام آموزشی(۳)| سناریوهای پیشنهادی مرکز پژوهش‌های مجلس برای بازگشایی مدارس

مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاداتی را برای سه سناریو بازگشایی مدارس ارائه کرده است.

این مرکز پیش از این در دو گزارش دیگر به بررسی تاثیر کرونا بر نظام آموزشی کشور پرداخته بود.

در گزارش اول که نیمه اول اسفند منتشر شد، کارشناسان مرکز پژوهش‌ها پیشنهاد داده بودند که مدارس دست‌کم تا پایان سال ۹۸ تعطیل باشند، که در نهایت همینطور هم شد.

در گزارش دوم که ۱۰ روز پیش منتشر شد، پیشنهاد شده بود حتما پس از بازگشایی مدارس، مدت زمان تعطیلی جبران شود، حتی به قیمت کاهش تعطیلات تابستانه.

در گزارش سوم که اخیرا منتشر شده، این مرکز پژوهشی سه سناریو برای زمان بازگشایی مدارس در نظر گرفته و براساس آن پیشنهاداتی داده است.

سناریوی اول: تعطیلی تا پایان فروردین

اگر مدارس از اواخر فروردین و یا اول اردیبهشت بازگشایی شوند: با توجه به اینکه بنابر اظهارنظرهای مسوولان وزارت آموزش و پرورش تاکنون تدریس حدود ۷۰ درصد محتوی آموزشی کتاب‌های درسی تحقق یافته است و تنها حدود ۳۰ درصد حجم کتاب‌های درسی مانده، اگر مدارس در پایان فروردین امکان بازگشایی یابند می‌توان بدون تغییر تقویم آموزشی یعنی تا پایان اردیبهشت‌ماه و با احتساب دایر بودن کلاس‌های درس در روزهای پنجشنبه و ساعات اضافه آموزشی دیگر روزهای هفته، حجم باقی‌مانده کتاب‌های درسی را به پایان برد و امتحانات را نیز در خردادماه برگزار کرد.

آزمون سراسری کنکور نیز حداقل دو هفته بعد در تیرماه برگزار می‌شود.

سناریوی دوم: تعطیلی تا نیمه یا پایان اردیبهشت

اگر مدارس از نیمه اردیبهشت یا اوایل خرداد بازگشایی شوند: در صورتی که مدارس تا نیمه یا پایان اردیبهشت‌ماه تعطیل باشند با توجه به حجم باقی‌مانده از محتوی کتاب‌های درسی، نمی‌توان سال تحصیلی را پایان‌یافته تلقی کرد و نیاز به ادامه آموزش حضوری حداقل به مدت یک ماه در خردادماه با احتساب برگزاری کلاس‌های درس در روزهای پنجشنبه است.

ازسوی دیگر، از آنجایی که براساس قانون بازگشایی مدارس در آغاز مهرماه هر سال مصوب ۱۳۷۶، سال تحصیلی تا پایان اردیبهشت‌ماه پایان می‌یابد و امتحانات در خردادماه برگزار می‌شوند، بنابراین وزارت آموزش و پرورش در این سناریو باید اجازه برگزاری کلاس‌های درسی در خردادماه را از مجلس شورای اسلامی اخذ کند. در این صورت کلاس‌های درسی در خردادماه و امتحانات پایانی در این حالت در تیرماه برگزار می‌شود.

با توجه به تاریخ آخرین امتحان نهایی پایه دوازدهم، آزمون کنکور سراسری در نیمه اول مردادماه برگزار می‌شود.

سناریوی سوم: تعطیلی مدارس تا پایان خردادماه

اگر مدارس از پایان خرداد و یا اوایل تیرماه بازگشایی شوند: در صورتی که کلاس‌های درس تا نیمه یا پایان خردادماه تعطیل باشند، از یکسو نظام آموزشی تا این تاریخ بیش از سه ماه تعطیل شده و از سوی دیگر آموزش‌های از راه دور وزارت آموزش و پرورش طی این مدت بخشی از افت تحصیلی و عقب‌ماندگی دانش‌آموزان را جبران کرده، بنابراین به مدت یک ماه با احتساب روزهای پنج‌شنبه کلاس‌های جبرانی، رفع اشکال و پرسش و پاسخ برگزار شود و امتحانات نیز بلافاصله در مردادماه یا شهریورماه برگزار شوند.

در این صورت به مدت دو هفته بعد از آخرین امتحان نهایی پایه دوازدهم، حدود دهم شهریورماه، آزمون کنکور سراسری برگزار می‌شود. با توجه به برگزاری دیرهنگام کنکور سراسری، می‌توان پذیرش دانشجویان جدیدالورود را به آبان‌ماه یا نیمسال تحصیلی دوم منتقل کرد.

سناریوهای آموزش و پرورش

این پیشنهادات از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس در حالی مطرح شده که حدود ۱۰ روز پیش عبدالرسول عمادی، مشاور وزیر آموزش و پرورش در یک برنامه تلویزیونی از سه سناریوی این وزارت‌خانه برای سال تحصیلی جاری خبر داده بود:

  1.  تشکیل کلاس‌ها بعد از ۱۵ فروردین: به این ترتیب یک ماه وقفه اسفند ماه را داریم که با آموزش در فضای مجازی، ارتباط معلمان با دانش‌آموزان و آموزش تلویزیونی تا حدی جبران شده و پیش‌بینی شده که پنج‌شنبه‌ها هم در صورت بازگشایی مدارس به روزهای آموزش افزوده شوند در این صورت تغییر چندانی در برنامه امتحان نخواهیم داشت.
  2. مدارس از اول اردیبهشت باز شوند: به همین نسبت آزمون‌ها با تأخیر برنامه‌ریزی و پیشنهاد می‌شود. کنکور هم یک تا دو هفته به تعویق بیفتد و نیمه خرداد تا اواخر خرداد را برای آن پیش‌بینی کردیم.
  3.  اگر تا آخر خرداد کلاس‌ها تشکیل نشوند: باید به برگزاری آزمون‌ها در مرداد و شهریور فکر کنیم و آزمون سراسری هم در مرداد یا شهریور برگزار شود البته باید حواسمان باشد به سال تحصیلی بعد آسیب نرساند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.