زنگ خطر کرونا از چهارشنبه | ویروس در کرمان بومی شده

یادداشتی از خدیشی مدیرمسئول

بررسی‌های خبرنگاران «کرمان‌نو» حکایت از آن دارد که مبتلایان روزهای اخیر در استان کرمان با هیچ مسافری از سایر استان‌ها در ارتباط نبوده‌ و به استان دیگری نیز مسافرت نداشته‌اند.
به این معنی که بیماران روزهای اخیر در ارتباط با هم استانی دیگری مبتلا به کوئید ۱۹ شده‌اند. واضح‌تر اینکه ویروس در کرمان هم محلی شده و در بین مردم ساکن استان در حال چرخش است.
نشست خبری امروز سه‌شنبه سخنگوی ستاد مبارزه با کرونا در استان نیز حاوی زنگ خطری برای مردم استان کرمان بود.
دکتر شفیعی در بخشی از صحبت‌‌هی خود گفت:«حجم نمونه‌های مشکوک، طی دیروز و امروز (سه‌شنبه ۲۰ اسفند) بسیار بالا رفته و به همین دلیل مجبور شده‌ایم امروز دو نوبت آزمایش برای نمونه‌ها انجام دهیم. »
وی گفت:«موارد مراجعه به بیمارستان‌‌ها بالا رفته است. نقاهتگاه برای بیماران در نظر گرفته شده است. پنج مرکز بهداشت برای مراجعه بیماران مشخص شده.»
نگاهی به آمار استان‌های مجاور نیز نگران کننده است. استاندار یزد گفته با رشد مراجعات مردم، ظرفیت تخت‌های بیمارستانی پیش‌بینی شده برای بستری بیماران کرونا در استان در حال تکمیل است وی ادامه می‌هد: استفاده از ظرفیت بیمارستان صحرایی و سایر اماکن در یزد و برخی شهرستان‌های استان ضروری است.
موارد بالا گویای این موضوع است که دیگر نگرانی انتقال ویروس از طریق مسافر وجود ندارد و ویروس کرونا در خیابان‌های شهر جولان می‌دهد.
آمادگی راه‌اندازی مکان‌های جدید به عنوان نقاهتگاه توسط علوم پزشکی نیز نشان از این زنگ خطر دارد.
به نظر می‌رسد در حالی که نیمه شمالی کشور از هفته گذشته وارد هفته اپیدمی ویروس کرونا شده است، جنوب کشور از فردا قدم در این مسیر خطرناک می‌گذارند.
به هم‌استانی‌ها در شمال،جنوب، شرق و غرب استان توصیه می‌کنیم به وضعیت سفید در برخی شهرستان‌ها توجه نکنند و در منزل بمانند.
برآورد خبرنگاران «کرمان‌نو» که از روز ابتدای شیوع این بیماری در کشور مشغول پوشش خبرهای کرونا ویروس بودند، نشان دهنده این است که ظرفیت بیمارستانی استان، حجم مراجعه مردم، شرایط کادر درمان و نبود تجهیزات پیشگیری اوضاع استان را به وضعیت قرمز رسانده است و در روزهای پیش رو کرمان هم دچار بحران جدی می‌شود.
از همه مردم تقاضا داریم بدون توجه به تعطیلی ادارات و بازار و … در منزل بمانند و از افتادن در دام زنجیره انتقال ویروس کرونا جلوگیری کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.