آیا موج دستگیری مسوولان فاسد به کرمان هم می‌رسد؟

وقتی سرزمینی ثروتمند است ولی مردمی فقیر دارد در آنجا فساد بین دست‌اندرکارانش مرموزتر و مافیایی‌تر است

علی بهرامی_ طبق آخرین آمار رسمی، کرمان یکی از فقیرترین استانهای کشور است. بهشت معادن جهان، سرزمین پسته و فرش، خرما و مرکبات. استانی که بیشترین آثار تاریخی و گردشگری را دارد. چنین سرزمین ثروتمندی، فقیر است. بیش از سی درصد از مردمش در فلاکت به سر می برند. یعنی یک سوم مردم ما حتی غذای کافی برای خوردن ندارند. کپرنشین و حاشیه‌نشین هستند، یک سوم بچه‌های ما از آموزش کافی، از تغذیه مناسب برخوردار نیستند و واقعیت دردناک این است که با ادامه این وضعیت آیندهی سرزمین با وقار و نجیبمان بسیار غم انگیزتر از امروز خواهد شد.
براستی چرا با این همه ثروت فقیریم، چگونه است که با این همه ثروت عمومی این همه فقر بوجود آمده است؟
یکی از معانی تحت الفظی فقر گودال و یا حفره است و شاید هیچکدام از معانی فقر بهتر از این نمی تواند بیان کننده واقعی وضعیت امروز ما باشد. حفره‌ای که جوانی و شادابی مردم استان در آن فرو می رود تا راه سواستفاده برای عده ای فرصت طلب و متظاهر هموار شود.
اما چه چیزی باعث بوجود آمدن این حفره و وضعیت اسف بار شده است و چطور می توان از آن عبور کرد؟ بی شک فقر ریشه در فساد دارد، وقتی سرزمینی سرشار از ثروت است، وقتی جوانان با دانش و تحصیل کرده دارد، ولی مردم روز به روز فقیرتر و بیکار تر می شوند و در مقابل عده ای دست اندرکار تازه به دوران رسیده لحظه به لحظه ثروتمندتر، در آن جا فساد بین دست اندرکارانش مرموزتر و مافیایی‌تر است.
این روزها در سطح کشور شاهد دستگیری و محاکمه فاسدان و تبهکارانی هستیم که با ظاهری فریبنده و ریاکارانه مشغول تاراج سرمایه‌های کشور بوده اند. افرادی که تا حد زیادی مسوولیت فقر مردم به گردن آنهاست. از مدیرکل و مدیر عامل تا وابستگان وزیر و نماینده مجلس و…. دستگیر و بعضا زندانی می شوند. این رویه که با تغییر ریاست قوه قضائیه شدت و جدیت پیدا کرده کم کم به استان‌های مختلف هم رسیده است و به صورت جسته و گریخته اخباری از دستگیریها در سطح مراکز استان ها و شهرستان هم شنیده می شود. خبرهایی که اگر به سرانجام برسد میتواند از سویی موجب امید مردم و از سوی دیگر به طور واقعی باعث رفع تبعیض شود. شاید بتوان گفت دوران مبارزه واقعی تر و سطح بالاتر با مجرمان گردن کلفت و مردم فریب فرا رسیده. دزدانی که روزگاری حتی انتقاد از عملکرد آنها باعث گرفتاری منتقدین شان می شد، گروهی که با سواستفاده از احساسات مردم و سر دادن شعارهایی تند با ظاهرسازی و وانمود کردن به پایبندی به اعتقادات و انقلاب با نفوذ به دستگاه های تصمیم گیری و مراکز مالی ضمن ثروت اندوزی و دزدی بزرگترین خیانت را به انقلابی کردند که شعار اصلیش رفع تبعیض و حمایت از پابرهنگان بود. و جای تاسف و تعجب بسیار دارد که خود این ثروتمندان یکشبه، روزگار نه چندان دور از همین قشر فقیر بودند و بی چیزی و نداری را می فهمند. خوشبختانه حالا کم کم یکی یکی دستبند به دست روانه زندان میشوند تا به سزای خیانت خود برسند.
حال پرسش این است، با توجه به فقر شدید کرمان و رابطه مستقیم فقر و فساد آیا موج مبارزه با مفسدان سطح بالا به استان کرمان هم خواهد رسید و آیا ما به زودی شاهد دستگیری و مجازات بانیان اصلی فقر کرمان به ویژه مسوولینی که با تزویر و ریا احتمالا دست در جیب ملت کرده اند، خواهیم بود؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.