هشدار به دولت؛ پیاز دوباره اشک کشاورزان کرمانی را در نیاورد

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، از افزایش سطح زیر کشت پیاز طرح اول نسبت به سال گذشته در جنوب استان کرمان خبر داد و یادآور شد: امسال سطح زیر کشت پیاز در این منطقه بالا رفته است و در شرایط فعلی و با توجه به پایین بودن قیمت محصولات کشاورزی در بقیه استان ها، اگر چاره‌ای اندیشی نشود احتمال بروز مشکلات برداشت و عرضه پیاز برای کشاورزان جنوب استان کرمان دوباره تکرار خواهد شد.

سعید برخوری در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، ضمن یادآوری مشکلات کشاورزان در تهیه بذر مورد نیاز از واسطه های بی نام و نشان افزود: با توجه به اینکه تعدادی از کشاورزان بذر مورد نیاز خود را از واسطه های بی نام و نشان خریداری کرده اند، لذا در رابطه با مشکل ایجاد شده هیچ پرونده ای تشکیل نشده است.
وی از توزیع عادلانه بذر پیاز در سال زارعی جاری خبر داد و بیان کرد: امسال جلسات متعددی با دستگاه های ذیربط در مورد نحوه توزیع بذر پیاز برگزار کردیم و مقرر شد که بذر پیاز تنها به کسانی اختصاص داده شود که در سامانه پهنه بندی ثبت نام کرده اند.
برخوری از  توزیع ۱ و نیم تن بذر پیاز طی روزهای اخیر خبر داد و تصریح کرد: بذر پیاز در چارچوب تدوین شده توزیع خواهد شد ضمن آنکه برای بذرهایی که به صورت غیریارانه ای وارد بازار شده اند نیز در حال تدوین قیمت هستیم که با نظارت اداره کل تعزیرات؛ این توزیع  صورت گیرد.
 وی با تاکید بر نظارت دقیق بر قیمت گذاری و توزیع بذر پیاز در جنوب استان کرمان تصریح کرد: علی رغم اینکه نظارت بر بازار و قیمت ها بر عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت است اما به خاطر حمایت از کشاورزان، سازمان جهادکشاورزی نیز وارد عمل شده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان گفت: به همه کشاورزانی که قصد خرید بذر را دارند توصیه می‌کنیم که تنها از فروشگاه های معتبر و با دریافت فاکتور، اقدام به خرید کنند و اگر قیمت ها با فاکتور ارائه شده؛ همخوانی نداشته باشد؛ می توانند به اداره تعزیرات شکایت کنند.
برخوری از تنوع نوع بذر پیاز خبر داد و اظهار کرد: بیش از ۲۰ نمونه بذر در بازار وجود دارد که قیمت یک سری بذرهای یارانه ای بوده وهیچ فروشگاهی حتی یک قوطی را بدون نظر سازمان جهادکشاورزی نمی تواند بفروش برسانند و قیمت بذرهای آزاد را هم به زودی اعلام خواهیم کرد تا به صورت متعارف عرضه شوند.
این مقام مسئول از افزایش سطح زیر کشت پیاز طرح اول نسبت به سال گذشته در جنوب استان کرمان خبر داد و یادآور شد: امسال سطح زیر کشت پیاز در این منطقه بالا رفته است و در شرایط فعلی و با توجه به پایین بودن قیمت محصولات کشاورزی در بقیه استان ها، اگر چاره‌ای اندیشی نشود احتمال  بروز مشکلات برداشت و عرضه پیاز برای کشاورزان جنوب استان کرمان دوباره تکرار خواهد شد.
وی از پیگیرهای صورت گرفته در راستای صادرات این محصول از جنوب استان کرمان خبر داد و گفت: به منظور صاردات محصولات کشاورزی پیگیر مذاکره با شرکت های صادراتی در عمان هستیم.
برخوری از واگذاری مجوز صادرات محصولات کشاورزی به وزارت صنعت،معدن و تجارت خبر داد و افزود: اگر چه  امسال صادارات و واردات محصولات کشاورزی را به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شده است ولیکن این امر باعث نمی شود که از حق کشاورزان دفاع نکنیم
 رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، میزان سطح زیر کشت پیاز طرح اول در جنوب استان کرمان را بیش از ۵ هزار هکتار عنوان کرد و گفت: چیزی که رصد شده است بر ای طرح اول بیش ۲۱ تن بذر خزانه شده است و مقداری هم به صورت سِت؛ کشت شده است که تقریبا ۵ هزار هکتار می شود در حالی که در برنامه ابلاغی این میزان کشت، ۳ هزار هکتار بوده که جای نگرانی دارد.

.این مقام مسئول در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نسبت به اعتراض کشاورزان به بذرهای عقیم سال گذشته چه اقدامی صورت گرفته است و آیا خسارات وارده شده پرداخت شده؟ گفت: با توجه به اینکه بذرهای مورد نظار توسط کشاورزان از واسطه های بی نام و نشان خریداری شده، لذا تاکنون پرونده ای در این راستا تشکیل نشده و شاکی نیز وجود ندارد اما به کشاورزان توصیه می کنیم؛ برای جلوگیری از تکرار مشکلات سال گذشته، بذرهای خود را از فروشگا های بی نام و نشان خریداری نکنند، که قابل پیگیری نمی باشد.

برخوری نوسات ارز را تاثیرگذار بر قیمت بذر دانست و تصریح کرد: به دلیل نوسانات ارزی و بحث واردات، تا حدودی قیمت بذر در بازار بالا رفته است و همین امر منجر به این شده که برخی کشارزان از بذرهای غیراصلاح شده استفاده کنند که  این دست از کشاورزان قطعا متضرر خواهند شد، لذا توصیه می کنیم با توجه به اینکه این نوع بذرها هیبریدی نیستند، کشاورزان از کشت آنها خودداری کنند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.