کمبود ماده ضدعفونی کننده در جنوب استان

به گفته معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جیرفت به دلیل ترس از شیوع کرونا، کمبود ماده ضدعفونی کننده و ماسک در سراسر جنوب استان وجود دارد.

خبرنگار: نجمه سعیدی

مدتی است که داروخانه‌ها، پشت ویترین‌های خود کاغذ‌هایی را چسبانده اند که «ماسک و ژل ضدعفونی موجود نیست»، با توجه به شیوع ویروس کرونا و افزایش آمار مبتلایان، نگرانی کمبود این اقلام در جامعه بیشتر شده است.

احمدی یکی از شهروندان جیرفتی است که از نبود ماسک در داروخانه‌ها گله داشته و به کرمان نو می گوید: هر جا که می رویم، ماسک نیست، حتی به یکی از اقوام گفته ایم که از کرمان برایمان بفرستد که او هم موفق نشده، چرا مشکل را حل نمی کنند.

وی ادامه داد: من که سوپرمارکت دارم و روزی با هزار نفر روبرو می شوم، حیران شده‌ام، مقصر این ماجرا خود مردم هستند هر چیزی را به افراط مصرف می کنند و خودشان کاری می کنند که کم بیاید، هر چیزی که در اینترنت گفته می شود را باور می کنند اگر امروز در اینترنت بخوانند که فلان ماده برای جلوگیری از مریض شدن، موثر است تا بعد از ظهر دیگر ذره‌ای از آن در شهر پیدا نمی شود، می خرند و انبار می کنند و بعد کسی که واقعا به اندازه نیازش می خواهد، ندارد.

زهرا کاربخش زنی است که از خرید ژل ضدعفونی کننده از داروخانه های سطح شهر کرمان ناامید شده است، او به کرمان نو می گوید: مسوولان درست برای مردم توضیح نمی دهند اگر واقعا ژل ضدعفونی کننده، نیاز نیست، بگویند یا مثلا بگویند اگر الکل یا ژل پیدا نکردیم، چکار باید کنیم، پسر من آسم دارد، نگران هستم که من یا پدرش که از خانه بیرون می رویم،مبتلایش کنیم.

وی ادامه داد: چون مسوولان حرف‌های دقیقی نمی زنند، مردم شایعات را باور می کنند. امروز در داروخانه الکل تمام شده بود مردم بتادین می خریدند آیا این تاثیر دارد یا نه؟ حتی پزشکان داروخانه هم نمی گویند، نبود این وسایل بهداشتی قوز بالا قوزی برای جامعه شده است که باید فکری به حالش بکنند.

نیاز کاذب دلیل کمبود است

معاون غذا و دارویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در مورد کمبود مواد ضدعفونی کننده و ماسک به کرمان نو گفت: در مورد مواد دارویی دیگر، کمبود آن چنانی در کرمان وجود ندارد اما این ۲ قلم به دلیل وجود نیازهای کاذبی که در جامعه ایجاد شده به وجود آمده، مردم به دلیل تبلیغاتی که انجام شده، فکر می‌کنند در صورت استفاده از ژل ضدعفونی کننده یا ماسک به ویروس کرونا مبتلا نمی شوند، درحالی که تنها شستن دست ها با آب و صابون برای جلوگیری از ابتلا کفایت می کند و فقط از حضور در مراکز پرتردد خودداری کرده و در صورت نبود ماسک می توانند از پارچه یا دستمالی استفاده کنند.

دکتر اسدی پور ادامه داد: به دلیل همین نیاز کاذب در داروخانه‌های سطح شهر کمبود ماسک و ژل ضدعفونی ایجاد شده ، پیش از این داروخانه هزار ماسک وارد می‌کرد و در ۲ماه می فروخت، اکنون همان تعداد را در یک روز می فروشد هر اندازه تولید هم داشته باشیم این نیاز را پوشش نمی دهد. این کمبود در کل کشور و به طور کلی در سراسر جهان وجود دارد و به دلیل باورهای غلط جامعه به وجود آمده است.

وی گفت: به هیچ عنوان نیاز نیست مردمی که بیمار نیستند از ماسک استفاده کنند مگر آنچه در مسیرهای پرتردد حضور داشته باشند که احتمال فرد مبتلا در آنها زیاد باشد.

دکتر اسدی پور در مورد ممنوعیت فروش ماسک در داروخانه ها گفت: به دلیل کمبود ماسک، طبیعی است که ماسک موجود تولید شده به مراکز درمانی و بیمارها تحویل داده شود و این مراکز در اولویت توزیع قرار دارند، نیاز واقعی در بین کادر درمانی و بیماران حاضر در بیمارستان هاست به همین دلیل به صورت موقت در سطح داروخانه‌ها ماسک ها جمع‌آوری شده و فروش آن ممنوع شده و بعد از آن که اوضاع به حالت طبیعی برگردد این فروش دوباره به داروخانه ها بر می گیرد.

دکترامیرپور معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در مورد کمبود تجهیزات پزشکی و مواد ضدعفونی کننده به کرمان نو گفت:در سطح عرضه و توزیع مواد ضدعفونی کننده به داروخانه ها در جنوب استان کمبود وجود دارد، شهرهای جنوب کمبود ماسک و مواد ضدعفونی کننده دارند.

وی ادامه داد: البته قرار است که وزارت بهداشت به طور مرتب محموله‌هایی را در رابطه با مواد ضدعفونی کننده و ماسک به بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ارسال کنند.

دکتر امیرپور در مورد ممنوعیت توزیع ماسک در داروخانه ها گفت: مدتی است که فروش ماسک در داروخانه ها ممنوع شده است، در صورتی که محموله‌ای برای عموم در نظر گرفته شود،اعلام شده و از طریق مراکز بهداشت توزیع می شود. البته این در صورتی است که قرار باشد محموله رایگان و در اختیار عموم قرار بگیرد.با توجه به این ممنوعیت دسترسی داروخانه ها به این اقلام سخت‌تر هم شده است.

به زودی نیاز کرمان به محلول ضدعفونی کننده، برطرف می شود

حسیبی مدیر داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در این باره به باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ، گفت: ۷۰ داروخانه‌ی شهر کرمان از لحاظ داشتن محلول ضدعفونی کننده و الکل تامین شدند و تولید و توزیع محلول‌ها به صورت مکرر انجام می‌شود و نیاز داروخانه‌های شهر کرمان به محلول ضد عفونی کننده و ژل دست با توزیع پیاپی آن‌ها تا پایان هفته برطرف خواهد شد.

او افزود: محموله بزرگی از ژل دست نیز در بین داروخانه‌های شهر کرمان توزیع شده است و تمام تلاشمان بر این است که نیاز بازار را به صورت مداوم تامین کنیم.

او بیان داشت: متاسفانه هنوز از لحاظ تأمین ماسک با مشکل مواجه هستیم و به مردم توصیه می‌شود تا رسیدن محموله ماسک از ماسک‌های پارچه استفاده کنند.

او افزود: برای تولید محلول‌های ضدعفونی کننده با کمبود نسبی ظروف آن‌ها مواجه شدیم که با پیگیری‌های لازم این مشکل نیز به زودی برطرف خواهد شد.

مدیر داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در تولید محصولات ضد عفونی کننده نقش به سزایی داشته و این امر در تامین نیاز بیمارستان‌ها بسیار کمک کننده بوده است.

او افزود: مردم نگران نباشند نیاز آن‌ها به محلول‌های ضدعفونی کننده و ژل دست تامین می‌شود و برای ماسک هم پیگیری‌های لازم صورت گرفته است.این کمبود موارد ضدعفونی کننده برای ضدعفونی معابر شهرهای جنوب هم به وجود آمده است.

در روز گذشته شهردار جیرفت از پاکسازی و گندزدایی معابر عمومی و جوی های سطح شهر جیرفت خبر داد و افزود: اگر چه دسترسی به مواد ضدعفونی کننده سخت شده است و حتی دستگاه های متولی امر بهداشت در تهیه ماسک دچار مشکل هستند، اما شهرداری جیرفت با به کارگیری نیروهای خود نسبت به ضدعفونی معابر عمومی اقدام کرده است و در ادامه ضدعفونی اتوبوس ها، ایستگاه های توقف تاکسی ها و ساختمان شهرداری را انجام خواهیم داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.