آمارهایی که رییس علوم پزشکی کرمان ندید| جاماندن از چشم‌انداز ۱۴۰۴

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با ارائه آمارهایی اعلام کرده این دانشگاه در منطقه جنوب‌شرق کشور به عنوان دانشگاه قطب شناخته می‌شود. او البته به آمارهایی که نشان می‌دهد علوم پزشکی کرمان از چشم انداز ۱۴۰۴ عقب افتاده، اشاره نکرده.

از جمله آمارهایی که حمید رشیدی‌نژاد به آن‌ها اشاره کرده، تعداد تخت‌های موجود در بیمارستان‌های زیر نظر این دانشگاه است.

علوم پزشکی کرمان امور بهداشتی و درمانی ارزوییه، بافـت، بردسـیر، رابر، راور، زرند، شـهربابک، کرمان و کوهبنان را با جمعیت حدود یک میلیون و ۲۵۶ هزار و ۲۰۴ نفر برعهده دارد.

به گفته رییس این دانشگاه، در حال حاضر دو هزار و ۹۴۳ تخت بیمارستانی وجود دارد، در حالی که پیش از انقلاب در کل استان ۷۰۰ تخت وجود داشته.

اگرچه رشد تعداد تخت‌های بیمارستانی کرمان در مقایسه با رشد جمعیت طی ۴۰ سال گذشته چشمگیر بوده (جمعیت از سال ۵۵ تا ۹۵ سه برابر شده و تعداد تخت‌ها چهار برابر) اما سند درمان استان کرمان نشان می‌دهد در حال حاضر افزایش تخت آنطور که می‌بایست، پیش نرفته.

سند درمان استان کرمان که در سال ۹۳ تدوین شده، چشم انداز درمانی استان را تا سال ۱۴۰۴ نشان داده.

بر این اساس در سال ۹۸، حوزه علوم پزشکی کرمان می‌بایست سه هزار و ۷۲۰ تخت داشته باشد، در حالی که در عمل دو هزار و ۹۴۳ تخت دارد.

در همین حال به گفته رییس علوم پزشکی کرمان، در حال حاضر ۱۲۷ تخت دیالیز در حوزه این دانشگاه وجود دارد. سند درمان استان کرمان می‌گوید در سال ۱۴۰۴ تعداد این تخت‌ها باید به ۳۰۷ برسد. در سال ۹۳ هم ۱۱۸ تخت دیالیز وجود داشته.

با این حساب طی بازه زمانی ۱۰ ساله ۱۳۹۳ تا ۱۴۰۴ باید ۱۸۹ تخت دیالیز اضافه شود.

امسال دقیقا در میانه این بازه زمانی هستیم. یعنی باید دست‌کم ۹۴ تخت به تعداد تخت‌های سال ۹۳ اضافه می‌شده و امسال ۲۱۲ تخت داشته باشیم که چنین نشده.

این آمارها نشان می‌دهد که علوم پزشکی کرمان از چشم اندازی که برای سال ۱۴۰۴ تدوین شده، عقب افتاده است.

پاسخ علوم پزشکی کرمان به این گزارش:

علوم پزشکی کرمان: به چشم‌انداز ۱۴۰۴ می‌رسیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.